رویداد

پریتزكر ۲۰۱۷ در بوتـه‌ی نقد

نویسنده: آریانا زیلیاكوس1 / برگردانِ الیاس كهنسال منبع برگردان: سایت رویدادهای معماری منبع متن اصلی: آرك‌دیلی
اعطای جایزه‌ی پریتزكر ۲۰۱۷ به بنیان‌گذاران دفتر معماری بی‌سروصدایی در شهر كوچك اولُت در كاتالونیا به نام RCR، برای بسیاری شگفت‌آور بود؛ به‌طوری‌كه شمار زیادی از مردم و منتقدان تعجب خود را از این‌كه جایزه همزمان به سه نفر رسیده است - كه شامل سومین برنده‌ی زن این جایزه از زمان تاسیس آن در سال ۱۹۷۹ نیز هست - با توجه به گمنامی نسبیِ گروه معماری RCR تا پیش از اول مارس امسال، ابراز كردند...
اعطای جایزه‌ی پریتزكر ۲۰۱۷ به بنیان‌گذاران دفتر معماری بی‌سروصدایی در شهر كوچك اولُت در كاتالونیا به نام RCR، برای بسیاری شگفت‌آور بود؛ به‌طوری‌كه شمار زیادی از مردم و منتقدان تعجب خود را از این‌كه جایزه همزمان به سه نفر رسیده است - كه شامل سومین برنده‌ی زن این جایزه از زمان تاسیس آن در سال ۱۹۷۹ نیز هست - با توجه به گمنامی نسبیِ گروه معماری RCR تا پیش از اول مارس امسال، ابراز كردند.

گرچه این غافل‌گیری برای بعضی از منتقدان لذت‌بخش بود و برای برخی دیگر شوكه‌كننده، به نظر می‌رسد اغلب منتقدان بر سر تصمیم هیئت داوران مبنی بر پیشروی به‌سوی سیاست و دوری‌گزیدن از گرایش مرسوم‌شان به معمارانِ معروف، اتفاق نظر دارند. در تقدیرنامه‌ی هیئت‌ داوران آشكارا اعلام شده است كه «در این دوره و زمانه، پرسش مهمی وجود دارد كه ذهن مردم را در سراسر دنیا به خود مشغول كرده است و این صرفا پرسشی درباره‌ی معماری نیست؛ بلكه درباره‌ی قانون، سیاست و حكومت نیز هست.» حال سوال این‌جاست كه آیا هیئت داورانْ این جایزه را به جهت درستی هدایت كرده‌اند یا نه؟

«تفسیری گُنگ از سیاست‌های جهانی»
 مارگارت رودز2 از مجله‌ی وایرد3

رودز در مقاله‌ای با عنوان «حتی جوایز معماری هم در این دنیای دیوانه سیاسی‌اند»، وارد بحث تلاش‌های سیاسی هیئت داوران جایزه‌ی پریتزكر از همان ابتدای تاسیس می‌شود و به‌وضوح نقشی را كه یك جایزه‌ی معماری باید در فضای سیاسی دنیای ما بازی كند، به پرسش می‌گیرد:
«از نظر تاریخی، جایزه‌ی پریتزكر كه در سال ۱۹۷۹ تاسیس شده است و از سوی بنیاد هایت4 حمایت می‌شود، همواره از مسائل بحث‌برانگیز فاصله می‌گیرد و به چهره‌های مشهور گرایش دارد ... وظیفه‌ی هیئت داوران این نیست كه درباره‌ی سیاست‌های هویتی جایزه تصمیم بگیرد؛ ولی در حال حاضر بسیار سخت است كه این كار را نكند.»...

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code