موج نو

طاق‌‌زنی بـدون خشت

نویسنده: حسن اسناوندی/ معمار - سروش اسدی / معمار
DEFAB دی فب استودیوی طراحی و ساخت دیجیتال است كه از بهار امسال كار خود را در مركز معماری ایران آغاز كرده است...
DEFAB دی فب استودیوی طراحی و ساخت دیجیتال است كه از بهار امسال كار خود را در مركز معماری ایران آغاز كرده است. این استودیو استراتژی خود را شیوه‌های طراحی و ساخت دیجیتال در بعد آموزش انتخاب كرده و تصمیم دارد شركت‌كنندگان در این دوره‌ی آموزشی-عملی را با روش‌های طراحی و شیوه‌های ساخت دیجیتال آشنا كند. استودیو DEFAB تا كنون سه دوره‌ی آموزشی-عملی را در مركز معماری ایران با اهداف بیان‌شده برگزار كرده است كه DEFAB SHEL محصول سومین دوره‌ی این استودیو است.

پاییز امسال سومین دوره‌ی استودیو دی فب، با حضور ۱۷ شركت‌كننده در مركز معماری ایران برگزار شد. پیشنهاد طراحی و اجرای سرپناهی برای حیاط مركز به‌عنوان موضوع كار این دوره در حالی به سرپرستان آن داده شد كه بیشتر شركت‌كنندگان آشنایی چندانی با بستر‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هماهنگ با رویكرد‌های استودیو نداشتند و سرپرستان اصرار داشتند كه همه‌ی مراحل طراحی، از طراحی معماری تا دیتیل‌های اجرایی، به‌صورت جمعی و در كنار شركت‌كنندگان انجام شود.
موضوع خاص این دوره، تحلیل سازه‌ای را نیز در كنار دیگر ضرورت‌های طراحی قرار می‌داد. برای تحلیل‌های سازه‌ای سه گزینه در دسترس ما قرار داشت. افزونه‌های الگوریتمیك karamba3d و  millipede (ابزاری مشابه karamba3d اما رایگان) در بستر grasshopper ‌و همچنین افزونه‌ی RhinoVault در بستر نرم‌افزار Rhinocerose كه افزونه‌ای ویژه‌ی طراحی سازه‌های تمام‌فشاری بر پایه‌ی روش تحلیل شبكه‌های نیرو (TNA) است1. رویكرد‌های زیبایی‌شناختی در كنار بعضی محدودیت‌ها ما را به انتخاب RV به‌عنوان ابزار دیجیتال هدایت كرد؛ به‌ویژه كه تجربه‌های قبلی كار با این ابزار، اطمینان‌پذیری آن را نیز برای ما به اثبات رسانده بود.
همزمان با آموزش‌های نرم‌افزاری، شركت‌كنندگان به سه گروه تقسیم شدند و از آن‌ها خواسته شد ابتدا بدون هیچ پیش‌فرض نرم‌افزاری‌ای و صرفا با تاكید بر جنبه‌های معماری، به طراحی حیاط بپردازند. پس از این مرحله و همراه با پیشرفت آموزش از آن‌ها خواسته شد طراحی‌های خود را با كمك نرم‌افزار و در هندسه‌ی یك پوسته‌ی تمام‌فشاری مدل‌سازی كنند. با پیشرفت این فرایند به‌تدریج یكی از طرح‌ها به‌صورت گروهی انتخاب شد و در ادامه، تمركز بر انتخاب از میان گونه‌های مختلف آن فرم و نیز بهینه‌سازی آن از نظر سازه و امكان ساخت، قرار گرفت.
طراحی دیتیل‌ها نیز همزمان با طراحی و بهینه‌سازی فرم در جریان بود و پس از ساعت‌ها كار گروهی دیتیل‌هایی انتخاب شدند كه از نظر هزینه، سادگی در اجرا و اطمینان‌پذیری، بهینه‌ترین گزینه‌ها به حساب می‌آمدند.

آزمایش در كنار رایانش
ما تصمیم گرفتیم یك نمونه‌ی یك به یك از بخشی از سرپناه بسازیم تا كد‌های تولید‌كننده‌ی نقشه‌های ساخت كنترل شوند. همچنین امكان ارزیابی زیبایی‌شناسانه‌ی دیتیل‌های طراحی‌شده در كنار ارزیابی رفتار استاتیكی آن‌ها فراهم شود. مقایسه‌ی داده‌های حاصل از آزمایش این نمونه در بارگذاری‌های آزمایشگاهی كه در آزمایشگاه مقاومت مصالح دانشگاه شریف انجام گرفت، با داده‌های آنالیز نرم‌افزاری سازه، اطمینان لازم برای ادامه‌ی كار را به ما داد.
پس از نهایی‌شدن طراحی‌ها كار ساخت قطعات آغاز شد و در آخرین مرحله، در زمانی نزدیك به دو هفته، همه‌ی قطعات براساس نقشه‌ها و به‌وسیله‌ی شركت‌كنندگان در محل پیش‌بینی‌شده سرهم‌بندی شد...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code