دوســالانه هنر ونیز

بــازی کوچک

نویسنده: سـروش نقویان روزنامه‌نگار معمــاری
همزمان با برگزاری بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی و اقتصادی جهان (اکسپو میلان ۲۰۱۵ با شعار تغذیه زمین، انرژی برای حیات) و در فاصله ای کمتر از ۲۵۰ کیلومتر در شرق پایتخت صنعتی ایتالیا، پنجاه و ششمین دوسالانه هنر در شهر رؤیایی ونیز آماده استقبال از مخاطبان تخصصی هنر در بازه زمانی حدود ۲۰۰ روز (۱۵ اردیبهشت تا اول آذر ماه ۱۳۹۴) است...
همزمان با برگزاری بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی و اقتصادی جهان (اکسپو میلان ۲۰۱۵ با شعار تغذیه زمین، انرژی برای حیات) و در فاصله ای کمتر از ۲۵۰ کیلومتر در شرق پایتخت صنعتی ایتالیا، پنجاه و ششمین دوسالانه هنر در شهر رؤیایی ونیز آماده استقبال از مخاطبان تخصصی هنر در بازه زمانی حدود ۲۰۰ روز (۱۵ اردیبهشت تا اول آذر ماه ۱۳۹۴) است. به همین بهانه با شعار «پاویون تا پاویون» و به عنوان پیش‌درآمد حضور ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶، معماری ایران مهمان پاویون هنر ایران شد.
دوسالانه هنر ونیز هر دوسال یک بار و به مدت شش ماه برگزار می‌شود. در این بازه زمانی مهمانان و مخاطبین این جشنواره بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر تخمین زده شده است به علاوه بیش از ۷۰۰۰ خبرنگار بین المللی، بیش از ۴۰۰ شبکه تلویزیونی و بیش از صدها هنرمند جهانی از مخاطبین قطعی این جشنواره بوده و به دلیل همزمانی دوسالانه هنر ونیز امسال با نمایشگاه بین المللی اکسپو میلان، آمار بازدیدکنندگان بیش از دوبرابر آمار قبلی پیش بینی می‌شود. امکان شرکت در این دوسالانه تنها برای مؤسسات رسمی دولتی و بنیادهای غیرانتفاعی فرهنگی و هنری مقدور است.
با توجه به سابقه طولانی دوسالانه ونیز به عنوان قدیمی‌ترین و معتبرترین دوسالانه هنر جهان، حضور ایران در تاریخچه این جشنواره به طور مستمر نبوده است. با توجه به میزان بودجه‌های فرهنگی بخش دولتی و شرایط غالب، هنر ایران تا به‌حال در فضایی بسیار محدود (۲ دوره در زمان پهلوی و ۴ دوره پس از انقلاب) به نمایش گذاشته شده است.
امسال با حمایت بخش خصوصی و بنیاد خانوادگی فیض نیا، زمینه‌ای برای حضور قدرتمند ایران در عرصه هنر و معماری در سال ۲۰۱۵ فراهم آمد به طوری که از نظر مساحت زیربنای غرفه، تعداد هنرمندان و آثار ارائه شده، دومین غرفه پس از کشور میزبان (ایتالیا) است. در این دوره هنر ایران با ۲.۰۰۰ متر مربع زیربنای غرفه و حضور بیش از ۴۰ هنرمند و معرفی ۱۵۰ اثر هنری در این دوسالانه شرکت کرد. حضور آبرومند و ثمربخش اما محدود معماری ایران در دوسالانه معماری سال ۲۰۱۴ (که در شماره گذشته به آن پرداختیم) انگیزه‌ای شد تا با میزبانی پاویون هنر ایران و ابتکار عمل جامعه مهندسان معمار ایران، معماری کشورمان با نمایش ۶۴ پروژه ساخته شده در این دوسالانه حاضر شود.

کیفیت حضور
پاویون ایران با نمایشگاه‌گردانی مزدک فیض‌نیا در دوسالانه هنر ونیز سال ۲۰۱۵ از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: بخش اول که بخش اصلی پاویون است و مساحت زیادی را نیز به خود اختصاص داده با نام بازی بزرگ(Great Game) اشاره‌ای مفهومی و ظریف به جغرافیای ژئوپلتیک ایران بزرگ داشته و ظرفیت‌های هنری ایران بزرگ و کشورهای همسایه که ریشه‌ها و پیوندهای مشترکی دارند را به تصویر کشیده است. به همین بهانه هنرمندان و آثاری از کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان، آذربایجان، کردستان عراق در کنار هنرمندان ایرانی سعی بر آن دارند که تأثیر شرایط حاکم بر این منطقه را در هنر نشان دهند. ایده این مجموعه با در نظر گرفتن موقعیت خاص جغرافیایی این کشورها شکل گرفته است. موقعیت خاصی که نه تنها این منطقه را منحصر به فرد نموده بلکه باعث ایجاد وجوه اشتراک بسیاری از لحاظ تاریخی، فرهنگی و هنری بین این کشورها شده است...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code